14:51, miercuri, 6 septembrie, 2023

ÎPS Mitropolit Vladimir a primit în vizită pe Șeful Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova, dl Janis Mazeiks

Miercuri, 6 septembrie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit în vizită la Reședința Mitropolitană din Chișinău pe Șeful Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova, dl ambasador Janis Mazeiks.

În cadrul discuțiilor, dl ambasador a mulțumit Întâistătătorului BOM pentru primire, subliniind faptul că se bucură să cunoască realitățile societății și ale Bisericii noastre, în special a remarcat grija și susținerea Mitropolitului manifestată față de comunitățile ortodoxe a Republicii Moldova care se află în Uniunea Europeană.

De asemenea, s-a subliniat și importanța bunelor relații dintre Biserica Ortodoxă din Moldova și Delegația Uniunii Europene în țara noastră, Mitropolitul Vladimir apreciind diplomația domnului ambasador pentru viitoare colaborări în sprijinul cetățenilor aflați departe de țară.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media