Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:46, luni, 29 aprilie, 2024

ÎPS Mitropolit Vladimir a primit în audiență la Reședința Mitropolitană mai mulți preoți și binefăcători din cadrul Bisericii Ortodoxe din Moldova

Către Slăvitul Praznic al Învierii Domnului, luni, 29 aprilie 2024, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit în audiență la Reședința Mitropolitană mai mulți preoți și binefăcători din cadrul Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La raportul preoților protopopi: prot. mitr. Anatolie Stefanov, protopop de Ialoveni, prot. mitr. Constantin Portărescu, protopop de Ștefan-Vodă, dar și alți preoți, Înaltpreasfinția Sa a decorat mai mulți clerici și binefăcători pentru merite deosebite spre binele și întru mărirea Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Adresându-se în continuare adunării binecredincioase, Mitropolitul le-a mulţumit şi şi-a exprimat speranţa că și în acest an vor fi intensificate acţiunile pastoral-misionare pentru a fi aduse „bucurie acolo unde este întristare, încurajare acolo unde este descurajare şi consolare acolo unde este multă întristare”.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media