11:02, marți, 29 decembrie, 2020

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la lucrările ultimei din anul 2020 ședințe a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Marți, 29 decembrie 2020, Înaltpreasfințiul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove a participat la lucrările ultimei din anul 2020 ședințe a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse.

Din cauza situației epidemiologice din lume, este deja a doua ședință a înaltului for eclesial, ce s-a defășurat în format online, prin intermediul platformei de conferințe live Zoom.

În cadrul întrunirii, Sanctitatea Sa Patriarhul Kiril a adresat un cuvânt de salut participanților la întrunirea online, trecând în revistă subiectele de pe ordinea de zi.

La ședința Sfântului Sinod, participanții au discutat problema convocării în anul 2021 a Soborului Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse. Sinodul a hotărât să desfășoare lucrările Soborului Arhieresc ordinar de la 15 până la 18 noiembrie.

Pentru documentare, vă propunem să accesați CONDICILE ședinței Sfântului Sinod din 29 decembrie 2020.

Sectorul Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media