19:09, vineri, 21 octombrie, 2016

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

2p20161021-vsn_8628-1200

În data de 21 octombrie, la reședința Patriarhală și Sinodală de la mănăstirea „Sfântul Daniel”, or. Moscova, sub președinția Sanctității Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril și-a început lucrările ședința curentă a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse.

La lucrările înaltului for a participat, în calitate de membru permanent, ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove.

În cadrul întrunirii, Patriarhul a prezentat un raport referitor la vizitele canonice din ultima perioadă, relaţiile cu Bisericile Ortodoxe-surori, activităţile cultural-spirituale, precum şi situaţia creştinilor ortodocşi din zonele de conflict ale Orientului.

Totodată, de către membrii Sfântului Sinod au fost audiați mai mulți candidați pentru o eventuală alegere în treapta de slujire arhierească.

Hotărârile ședinței Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse din 21 octombrie  2016, vor fi publicate pe parcurs.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media