Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

19:04, marți, 16 mai, 2023

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la lucrările Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove, a participat marți, 16 mai 2023, la Reședința patriarhală și sinodală de la Mănăstirea Danilov din orașul Moscova, la lucrările Sfântului Sinod al  Bisericii Ortodoxe Ruse.

În debut, Preafericitului Patriarh Kirill al Moscovei și al Întregii Rusii a adresat un cuvânt de salut participanților.

Totodată, Patriarhul a adus la cunoștință celor prezenți despre un mare eveniment pentru Biserica Ortodoxă Rusă, dar și pentru întreaga Ortodoxie și anume restituirea de către autoritățile statale din muzeul Ermitaj în proprietatea Bisericii a două sfințenii deosebite: Icoana Sfintei Treimi pictată de marele iconograf Andrei Rubliov în sec XV și a raclei Sf. Binecredincios Alexandru Nevski.

Pentru documentare vă propunem să accesați CONDICILE ședinței Sfântului Sinod din 16 mai 2023.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

cu referire la http://www.patriarchia.ru/