Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:28, luni, 16 noiembrie, 2020

ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat Taina Sfîntului Botez pentru pruncul David Boian

„Omul se naște cu adevărat, nu atunci când îl naște mama sa ci atunci când se naște întru Hristos Iisus pentru viața nemuritoare. Învierea lui Hristos este mama noastră, a tuturor” (Sfantul Iustin Popovici, 1894 – 1979).

Duminică, 15 noiembrie, după Sfânta Liturghie oficiată la Catedrala Mitropolitană din Chișinău, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Taina Sfântului Botez pentru pruncul David, fiul preotului Petru Boian și presbiterei Valeria.

Slujba încreștinării pruncului David, a adus bucurie părinților și rudelor, deoarece, taina aceasta este Ușa prin care pruncul a intrat în Biserica Lui Hristos, acolo unde suntem, cei botezați în Numele Preasfintei Treimi.

La finalul slujbei, Mitropolitul Vladimir a vorbit despre importanţa mărturisirii Credinţei Ortodoxe prin copiii noştri, ce trebuie educați în duhul adevărului și a dragostei creștine.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media