12:25, joi, 9 septembrie, 2021

Joi, 9 septembrie 2021, ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat slujba de sfințire a monumentului în cinstea marinarului Alexandr Marinesko, erou al Uniunii Sovietice.

Evenimentul a avut loc pe teritoriul Complexului memorial „Eternitate” din muncipiul Chișinău.

Alături de Înaltpreasfințitul Vladimir au înălțat rugăciuni Prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretar mitropolitan și un grup de veterani ai flotei marine sovietice.

Legendarul comandant Aleksandr Marinesko, s-a născut în anul 1913 la Odesa, în familia fostului marinar militar român Ion Marinescu. A fost un marinar sovietic. În cel de-al doilea război mondial a fost căpitanul submarinului sovietic S-13. A murit pe 25 noiembrie 1963, la Leningrad.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media