Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

15:09, duminică, 29 ianuarie, 2023

ÎPS Mitropolit Vladimir a liturghisit în duminica a XXXIII-a după Cincizecime, la catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

În duminica a XXXIII-a după Cincizecime (a lui Zaheu Vameşul), Înaltpreasfințitul Părinte Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, a săvârşit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău.

Întâistătătorulului Bisericii Ortodoxe din Moldova i-au coliturghisit: Prot. Mitr. Vadim Cheibaș, Secretar Mitropolitan, soborul de preoți și diaconi ai Catedralei Mitropolitane.

Răspunsurile liturgice au fost date de corul arhieresc al sfântului lăcaș, condus de doamna dirijoare Angela Angheni.

Evanghelia care s-a citit astăzi la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie (Luca 19, 1-10) ne arată ce se întâmplă după o adevărată întâlnire cu Mântuitorul nostru Iisus Hristos – care este efectul unei întâlniri autentice cu El, una după care nu se poate să nu îţi schimbi viaţa, nu se poate să nu ajungi la pocăinţă, la umilinţă, şi iată în cele din urmă la mântuirea veşnică a sufletului.

În cuvântul de învățătură, rostit de către părintele Vadim Cheibaș cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, a fost evidenţiat faptul că Zaheu, lacomul şi zgârcitul de ieri, devine deodată milostiv şi darnic, deoarece s-a întâlnit cu bunăvoința negrăită a lui Dumnezeu, care l-a copleşit.

Iubiți credincioși, duminica viitoare intrăm în Perioada Triodului, care ține 10 săptămâni, de la Duminica Vameșului și a Fariseului până în Sâmbăta Mare. Această perioadă a Triodului este singura perioadă a anului liturgic în care se oficiază toate cele trei Sfinte Liturghii ale Bisericii Răsăritene.

Totodată, cântările din cadrul slujbelor sunt speciale – începând cu Duminica Vameșului și a Fariseului, ascultăm la Utrenie o cântare foarte frumoasă: Ușile pocăinței deschide-le mie. Zilele de miercuri și vineri din prima săptămână a Triodului sunt zile cu harți, în care nu se postește.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media