Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

18:05, vineri, 12 octombrie, 2012

ÎPS Mitropolit Vladimir a fost decorat cu Ordinul “În slujba Patriei” gr. II

În cadrul evenimentului de avansare în grad a unui grup de preoți militari, care s-a desfășurat în dimineața zilei, domnul Vitalie Marinuța, Ministrul Apărării al Republicii Moldova l-a decorat pe Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir cu Ordinul “În slujba Patriei” gr. II, în semn de recunoștință și apreciere pentru munca depusă spre o colaborare strânsă și eficientă între Forțele Armate și Biserica Ortodoxă din Moldova.

Înalt Prea Sfinția Sa a mulțumit domnului Ministru pentru această decorație semnificativă și a subliniat faptul că și în continuare, Mitropolia Moldovei va rămâne fidelă angajamentelor sale de răspândire a Cuvântului Evangheliei printre ostași, cu speranța că Ministerul Apărării va fi și mai departe la fel de receptiv, pentru a realiza prin muncă comună lucrări mărețe, menite să dăinuie peste ani.