11:37, miercuri, 6 septembrie, 2023

În dimineața zilei de miercuri, 6 septembrie 2023, ÎPS Mitropolit Vladimir a decorat un grup de slujitori și creștini activi în viața Bisericii Ortodoxe din Moldova.

În semn de recunoștință pentru activitatea sârguincioasă spre binele și întru mărirea Bisericii Ortodoxe din Moldova, au fost decorați după cum urmează:

Egumena Filoteia (Railean), stareța mănăstirii Pripiceni-Curchi, cu ocazia jubileului de 75 de ani se decorează cu ordinul „Cuv. Parascheva” de gradul I.
Dl Valeriu Pasat, cu prilejul aniversării a 65 de ani se decorează cu ordinul „Ordinul Recunoștinței”.
Dl Veaceslav Tărnă se decorează cu ordinul „Sfântul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni” de gradul II.
Dl Marin Ursu se decorează cu ordinul „Meritul Bisericesc” de gradul II.

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a mulțumit celor prezenți pentru munca depusă în ogorul Domnului și propășirea Bisericii Ortodoxe pe parcursul anilor, totodată i-a încurajat ca și în continuare cu rîvnă și dăruire de sine să fie alături de Sfânta noastră Biserică Ortodoxă din Moldova și enoriașii ei.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media