Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:25, marți, 26 ianuarie, 2021

ÎPS Mitropolit Vladimir a decorat un grup de militari și veterani de război din Afganistan și Transnistria din Durlești

Marți, 26 ianuarie, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a primit la Reşedinţa mitropolitană din Chișinău, vizita unui grup de militari și veterani de război din Afganistan și Transnistria din orașul Durlești, municipiul Chișinău, însoțiți de către PC Arhim. Nicolae (Roșca), preşedintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Ministerul Afacerilor Interne şi Organele de Drept, împreună cu preoți militari din conducerea Sectorului.

La raportul Prot. mitr. Adrian Toia, preot-militar în Regimentul de rachete antiaeriene „Dimitrie Cantemir”, dislocată la Durlești, municipiul Chișinău, Înaltpreasfinția sa a înmântat decorații, după cum urmează:

Dl Octavian Lisu – Ordinul „Meritul Bisericesc”, de gr. II.

Dl Sergiu Macoviei – Ordinul Sf. Cuv. Paisie Velicicovski, de gr. II

Dl Constantin Bodrug, veteran de război – Medalia bisericească „Preot Alexei Mateevici”.

Dl Constantin Ivanov, veteran de război – Medalia bisericească „Preot Alexei Mateevici”.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media