11:30, luni, 14 august, 2017

ÎPS Mitropolit Vladimir a decorat un grup de diplomați din cadrul Ambasadei Austriei în Chișinău

Luni, 14 august, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir a decorat în dimineaţa zilei un grup de diplomați din cadrul Ambasadei Austriei în Chișinău.

La raportul depus de preotul Ioan Țuțuianu, clericul bisericii „Minunea Sf. Arh. Mihail” din or. Criuleni, pentru susținerea și spirjinul acordat în cadrul proiectelor sociale desfășurate în cadrul parohiei, diplomații au fost decorați cu distincții bisericești, după cum urmează:

Dl Gero Stuller  – Medalia „Sf. Binecredincios Ștefan cel Mare”.

Dl Rudolf Kirisits – Medalia „Sf. Binecredincios Ștefan cel Mare”.

Dl Ion Gore  – Medalia comemorativă „Mitropolitul Gavriil Bănulescu-Bodoni”.

Mitropolitul a mulţumit celor decorați pentru bunăvoinţa şi eforturile lor, exprimându-şi speranţa că şi în continuare, cu acelaşi zel vor da dovadă de fapte bune şi binecuvântate.

Oaspeţii la rândul lor şi-au manifestat recunoştinţa faţă de Întâistătător pentru apreciere, asigurându-L că şi de acum înainte vor pune umărul la implementarea proiectelor sociale desfășurate de către Biserică.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media