14:10, vineri, 18 decembrie, 2020

ÎPS Mitropolit Vladimir a decorat un grup de colaboratori ai Comisariatului de Poliție din sectorul Centru al Capitalei

Vineri, 18 decembrie, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a primit la Reședința mitropolitană un grup de colaboratori ai Comisariatului de Politie din sectorul Centru al Capitalei.

În contextul discuției, Întâistătătorul a mulțumit polițiștilor pentru aportul profesional pe care l-au adus la diferite evenimente organizate de Biserica Ortodoxă din Moldova.

În semn de recunoștință, Mitropolitul a oferit polițiștilor următoarele decorații mitropolitane:

Șef al Direcției de Poliție a mun. Chișinău a IGP, comisar-șef Ion Bilibov – Ordinul „Sf. Irh. Petru Movilă”;

Șef adjunct al Direcției de Poliție a mun. Chișinău a IGP, comisar-șef Alexei Grosu – Medalia „Alexei Mateevici”;

Șef al Secției coordonare activități securitate publică a Direcției de Poliție a mun. Chișinău a IGP, comisar-principal Tudor Borș – Medalia „Alexei Mateevici”;

Ofițer superior al Secției coordonare activități securitate publică a Direcției de Poliție a mun. Chișinău a IGP, comisar-principal Serghei Nezus – Medalia „Alexei Mateevici”;

Ofițer superior al Secției coordonare activități securitate publică a Direcției de Poliție a mun. Chișinău a IGP, comisar Ivan Crețu – Medalia „Alexei Mateevici”;

Ofițer principal al Secției coordonare activități securitate publică a Direcției de Poliție a mun. Chișinău a IGP, Vasile Tacu – Medalia „Alexei Mateevici”.

La final, polițiștii au exprimat recunoștință Mitropolitului Vladimir pentru decorațiile primite și au mulțumit pentru prețuirea și atenția pe care Biserica Ortodoxă din Moldova o arată față de cei care strau la straja ordinii publice.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media