Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

15:06, sâmbătă, 8 mai, 2021

Învierea Domnului după gratii

Chiar și în detenție, atmosfera Sfintelor Sărbători Pascale a fost resimțită de către persoanele private de libertate, care au fost implicate în activități de pregătire, menite să nutrească, să păstreze, să promoveze valorile și tradițiile spirituale.

Preoții capelani au ținut slujbe în locașurile sfinte aflate în incinta instituțiilor penitenciare, fiind difuzate prin intermediul boxelor persoanele private de libertate, prin acesta oferindu-le posibilitatea să fie parte la aceste liturghii.

Sectorul Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare