10:06, miercuri, 26 iulie, 2017

Întâlniri duhovnicești la Tabăra ”Vulturașul”, r. Râșcani

Luna iulie a presupus trei întâlniri duhovnicești ale slujitorilor Protopopiatului Râșcani cu aproximativ 700 de copii și pedagogi din Tabăra ”Vulturașul”, s. Șaptebani, r. Râșcani.

În seara zilei de duminică, 24 iulie, șase preoți din circumscripție, în frunte cu părintele blagocin Sveatoslav Ungurean, au organizat un set de activități cultural-spirituale.

Părintele protopop i-a provocat pe copiii și tinerii prezenți, amintindu-le despre poruncile din Decalog și despre personalitatea Sf. Voievod Ștefan cel Mare.

Au fost prezentate două filme documentare de scurt metraj, prin care a fost transmis mesajul cinstirii părinților, iar preotul Oleg Mâță din parohia Costești, a dezvăluit porunca a V-a, reflectând asupra raportului părinți-copii. A urmat analiza filmului și a temei abordate, cei prezenți expunându-se asupra vieții familiale din perspectiva creștină.

Preotul Marcel Bârgău din parohia Pârjota a impresionat pe toți cu o cântare profundă închinată Mântuitorului.

Apoi, 10 copii au fost selectați pentru a participa la Concursul ”Ștefan cel Mare între voievod și sfânt”, prin care au fost amintite viața și faptele mărețe ale acestei personalități emblematice ale neamului.

Din partea protopopiatului, directorul taberei Serghei Popovici s-a învrednicit de o Diplomă de recunoștință, pentru implicarea și promovarea valorilor moral-spirituale în rândul noii generații.

La final, slujitorii au purtat discuții de suflet cu copiii, vizitând tabăra, împărțindu-le înghețată și dulciuri.

La despărțire toată tabăra intona imnul închinat binecredinciosului voievod ”Când era să moară Ștefan…”.

Prot. Octavian Moșin, pentru Protopopiatul Râșcani