15:45, joi, 15 iunie, 2023

Întâistătătorul BOM a vizitat Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din s. Hîrbovăț, r. Călărași

Joi, 15 iunie, 2023, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir a efectuat o vizită arhipăstorească în cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni.

În dimineața zilei, ÎPS Vladimir a vizitat însoțit de ÎPS Arhiepiscop Petru, Centrul de Plasament, Casa copilului „Preafericitul Iosif” din mun. Chișinău și Mănăstirea „Sfânta Treime” din s. Frumoasa, după care a urmat deplasarea la Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului ” din s. Hîrbovăț, r. Călărași.

Ierarhii au fost întâmpinați de către, Egumenul Mănăstirii, PC Arhimandrit Spiridon (Marin).

În cadrul vizitei, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir și Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Petru s-au închinat la Icoana Maicii Domnului făcătoare de minuni de la Hîrbovăț, înălțând rugăciuni „pentru pacea a toată lumea și bunăstarea poporului cel binecredincios”.

Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Petru, Sfințit Arhimandrit al acestei Sfinte Mănăstiri, i-a raportat Mitropolitului Vladimir toate etapele lucrărilor de construcție și renovare ce au fost efectuate până în prezent.

Arhimandritul Spiridon a prezentat Ierarhilor întregul ansamblu monastic, trecând în revistă toate cele care cu ajutorul lui Dumnezeu și sprijinul oamenilor mărinimoși, au fost înfăptuite și încă se înfăptuiesc la amenajarea și înfrumusețarea acestui frumos așezământ monastic.

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a dat o apreciere înaltă lucrărilor și a binecuvântat bunul mers al acestora.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

cu referire la https://episcopia-ungheni.md/