Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

23:35, luni, 7 iulie, 2014

Întâistătătorul BOM a participat la înmormântarea Preafericitului Mitropolit Vladimir, al Kievului și al Întregii Ucraine

Astăzi, în scuarul Catedralei „Adormirea Maicii Domnului” din Lavra Pecerska, Kiev, a fost oficiată slujba înmormântării Preafericitului Vladimir, Mitropolit al Bisericii Ortodoxe din Ucraina. La prohod, alături de mai mulți ierarhi, a participat și Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, Vlădica Vladimir, care, s-a rugat dimpreună cu confrații de slujire pentru veșnica odihnă a vrednicului de pomenire nou-adormit rob al lui Dumnezeu. Totodată, Înaltpreasfinția Sa a transmis clerului și credincioșilor Mitropoliei Kievului și a Întregii Ucraine un mesaj de condoleanțe din partea plinătății Mitropoliei Chișinăului și al Întregii Moldove, în care se menționează: „În clipa grelei despărţiri de cel care a fost Arhipăstor, Părinte şi sprijin statornic pentru slujitorii, fii şi fiicele Bisericii Ortodoxe din Ucraina, exprimăm confraţilor noştri întru credinţă sincerele noastre condoleanţe în aceste momente de nespusă pierdere.

Nădăjduim că Mântuitorul Hristos se va milostivi de binecredinciosul popor al Ucrainei, în frunte cu dreptmăritorul cler, pentru a-i da înţelelepciune şi răbdare spre a continua fapta cea bineplăcută a vrednicului de pomenire Mitropolit Vladimir, întru proslăvirea Ortodoxiei şi mântuirea credincioşilor.”

După slujbă, sicriul c trupul Preafericitului Mitropolit Vladimir a fost dus printr-o procesiune la cimitirul Lavrei Pecerska, unde a fost depus în Peșterile de Departe, din preajma bisericii „Nașterea Maicii Domnului”.