16:18, vineri, 10 decembrie, 2021

Institutul de Științe ale Educației celebrează 80 de ani de la înființare.

Cu binecuvântarea ÎPS VLADIMIR, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove, PS Siluan, episcop de Orhei, vicar mitropolitan, a participat la Sedința festivă consacrată Aniversării a 80-a de la fondarea Institutului de Științe ale Educației
În cadrul acestei întruniri a fost desfășurată astăzi, 10 decembrie 2021, o Conferință Științifică Internațională cu genericul „Institutul de Științe ale Educației: ascensiuni, performanțe, personalități”.
Participând la acest eveniment, PS Siluan a transmis mesajul de felicitare și binecuvântare al ÎPS Mitropolit VLADIMIR adresat directorului institutului, d-na Lilia Pogolșa și colaboratorilor IȘE.
Mitropolia Moldovei desfășoară o amplă colaborare cu această instituție în vederea realizării promovării valorilor spirituale, prin predarea disciplinei Religie.
Preasfinția Sa a adus mulțumiri pentru participarea activă în formarea profesorilor de religie și susținerea în elaborarea suportului didactic pentru predarea disciplinei, dorim să rămânem și în continuare parteneri de nădejde întru educarea tinerii generații din perspectiva valorilor creștine.