8:56, marți, 20 aprilie, 2021

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI solicită respectarea cu strictețe a următoarelor cerințe

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI, ca autoritate centrală de administrare publică în domeniul apărării împotriva incendiilor, conform prevederilor Legii nr. 267 din 09.11.1994 privind apărarea împotriva incendiilor, întru neadmiterea incidentelor la obiectivele de cult, precum și asigurarea securității la incendiu pe perioada sărbătorilor pascale, solicită respectarea cu strictețe a următoarelor cerințe:

1. Exploatarea rețelelor electricie conform sarcinii admisibile, întru evitarea suprasolicitării acestora.

2. Interzicerea lăsării fără supraveghere a focului deschis și întreprinderea măsurilor suplimentare de securitate.

3. Stabilirea persoanei responsabile de securitatea la incendiu la obiectivele din gestiune.

4. Asigurarea obiectivelor de cult cu numărul necesar de mijloace primare de intervenție în caz de incendiu.

5. Asigurarea deconectării instalațiilor electrice și sistemelor de încălzire, la finalizarea serviciilor divine.

6. Menținerea liberă a căilor de acces pentru autospecialele de intervenție către obiectivele de cult.

7. Executarea prevederilor Dispozițiilor Comisiei pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova. întru asigurarea măsurilor de prevenire a infecției cu coronavirusul de tip nou (COVID 19).

În cazul sesizării unei situații de urgență, solicităm anunțarea imediată a serviciului de urgență la numărul 112.

Cu respect

Șeful Inspectoratului General pentru Situații de Urgență al MAI