16:08, luni, 8 aprilie, 2019

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI atenționează!

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI, ca autoritate centrală de administrare publică în domeniul apărării împotriva incendiilor, conform prevederilor Legii nr. 267 din 09.11.1994 privind apărarea împotriva incendiilor, întru neadmiterea incidentelor la obiectivele de cult, precum și asigurarea securității la incendiu pe perioada sărbătorilor pascale, solicităm respectarea cu strictețe a următoarelor cerințe:

1. Stabilirea accesului enoriașilor în incinta obiectivelor de cult în limita capacității acestora.
  2. Asigurarea obiectivelor de cult cu mijloace primare de intervenție în caz de incendiu conform normelor stabilite.
  3. Instruirea personalului pentru reacționare promptă la evacuarea persoanelor și acțiunile de intervenție primară în caz de incendiu.
  4. A menține în permanență libere căile de acces pentru autospeciale de intervenție către obiectivele de cult.
  5. Menținerea în stare liberă a căilor și ieșirilor de evacuare.
  6. Interzicerea lăsării fără supraveghere a focului deschis și întreprinderea măsurilor suplimentare de securitate.
  7. Numirea persoanei responsabile de securitatea la incendiu la obiectivele de cult.
  8. Asigurarea deconectării instalațiilor electrice și sistemelor de încălzire, la finele serviciilor divine.
  9. Asigurarea exploatării rețelelor electrice conform sarcinii admisibile, întru evitarea suprasolicitării acestora.

Totodată, IGSU solicită, de a exclude arderea deșeurilor și vegetației uscate, precum și consolidarea forțelor comune pentru diminuarea riscului de incendiu și prevenirea poluării mediului ambiant, în scopul ocrotirii sănătății populației și protecției mediului.

În cazul sesizării unui început de incendiu, solicităm anunțarea imediată a serviciului de urgență la numărul 112.

Cu respect

Vice-președintele Comisiei pentru Situații Excepționale a RM,