10:15, luni, 16 martie, 2015

Incendiu de proporţii, pe timpul nopţii, la renumita Mănăstire Novodevichy din Moscova

Noaptea trecută, flăcările au cuprins clădirea unei biserici de Patrimoniu Mondial, aflată în Moscova. Pompierii s-au luptat cu flăcările, pe parcursul nopţii.

Mănăstirea Novodevichy este unul dintre cele mai importante obiective turistice din Moscova. Aici, este şi locul în care sunt înmormântate multe persoane proeminente din Rusia.

Cauza incendiului nu este cunoscută, dar biserica se află înt-un proces de renovare, schelele îmbrăcând turnul clopotniţei. Schela, în cele din urmă, s-a prăbușit.

Nu au existat victime, au declarat oficialii. A fost nevoie de 113 persoane pentru a stinge focul.

Potrivit Ministrului rus adjunct al Culturii, Grigori Perumov, clopotnița catedralei ortodoxe Novodevichy, care a fost incendiată, va fi restaurată.

„Judecând după aspectul său, vor apărea unele probleme doar cu funinginea care acoperă clopotniţa; în orice caz, vom reface totul”, a spus Perumov.

Turnul clopotnitei Novodevichy se află în proces de renovare, în momentul în care a fost cuprins de flăcări, în timpul nopţii.

www.lonews.ro