16:20, joi, 15 iunie, 2023

Înaltpreasfințitul Vladimir a vizitat Mănăstirea „Înălțarea Domnului” din s. Hîrjauca, r. Călărași

Joi, 15 iunie, 2023, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove a efectuat o vizită arhipăstorească în cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni.

În dimineața zilei, ÎPS Vladimir a vizitat, însoțit de ÎPS Arhiepiscop Petru, Centrul de Plasament, Casa copilului „Preafericitul Iosif” din mun. Chișinău, Mănăstirea „Sfânta Treime” din s. Frumoasa și Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului ” din s. Hîrbovăț,  după care a urmat deplasarea la Mănăstirea „Înălțarea Domnului” din s. Hîrjauca, r. Călărași.

Ierarhii au fost întâmpinați de către, Egumenul Mănăstirii, PC Arhimandrit Kiril (Braguța).

Starețul Mănăstirii, Arhimandritul Kiril (Braguța), i-a făcut Mitropolitului o prezentare a întregului ansamblu monastic și a prezentat proiectul și etapele reconstrucției bisericii „Sf. Ierarh Spiridon al Trimitundei”, cu toate edificiile, ce se află în plin proces de construcție.

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a apreciat lucrările efectuate cu multă jertfelnicie, prin binecuvântarea Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Petru și străduința Arhimandritului Kiril.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

cu referire la https://episcopia-ungheni.md/