Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

22:12, luni, 7 noiembrie, 2022

Înaltpreasfințitul Vladimir a săvârșit Slujba Privegherii la Mănăstirea „Sf. Prooroc Ilie” din s. Nicoreni, r. Drochia

În seara zilei de luni, 7 noiembrie 2022, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a săvârșit Slujba Privegherii prilejuită sărbătorii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie – Izvorâtorul de Mir, la Mănăstirea „Sf. Prooroc Ilie” din satul Nicoreni, raionul Drochia.

La Slujba Privegherii au participat: PC Arhimandrit Vlasie (Ușurelu), Starețul Sfintei Mănăstiri Nicoreni și un sobor de slujitori. Răspunsurile la slujba de seară au fost oferite de corul Mănăstirii.

Imediat după slujbă, Întâistătătorul a săvârșit Panihida la mormântul Arhimandritului Rafail (Bodiu), primul stareț al Mănăstirii Nicoreni.

Mănăstirea „Sf. Prooroc Ilie” este o pilduitoare vatră monahală, exemplu de unitate și hărnicie îmbinate cu rugăciune, întemeiată de vrednicul de pomenire Arhimandrit Rafail (22.10.1959 – †13.10.2020), la începutul anilor 90, ai secolului XX.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media