14:32, joi, 8 aprilie, 2021

Înaltpreasfințitul Vladimir a discutat cu dl Boris Gîlca, șeful adjunct al Direcției generale de asistență socială și sănătate

Joi, 8 aprilie, ÎPS Mitropolit Vladimir l-a primit la Reședința mitropolitană pe dl Boris Gîlca, șeful adjunct al Direcției generale de asistență socială și sănătate din cadrul Primăriei Chișinău, doctor în științe medicale, conferențiar universitar.

La întâlnire a participat și Secretarul Mitropoliei Moldovei, Prot. mitr. Vadim Cheibaș.

În cadrul discuției a fost abordată situația epidemiologică privind infecția cu SARS-COV-2 în lume și în țară.

Dl Gîlca a adus la cunoștință despre măsurile întreprinse de către autorități în aceasă perioadă grea, dar și cum ar putea fi implicată Biserica, pentru a evita un nou val de îmbolnăviri.

Cu regret virusul, cu noile sale tulpini, nu dispare. Rămânem în continuare captivi și cu incertitudine, dar cunoaștem cum ne putem proteja cu fermitate:

1. Portul corect și peste tot a măștii de protecție – rămâne metoda nr. 1 de protecție.

2. Păstrăm distanța fizică de minim 1 m și evităm orice aglomerație.

3. Ne spălăm și ne dezinfectăm frecvent mâinile, de fiecare dată.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media