9:11, vineri, 4 iunie, 2021

Înaltpreasfințitul Vladimir a citit Acatistul Acoperământului Maicii Domnului, în fața icoanei Maicii Domnului de la Hârbovăţ, la Catedrala Mitropolitană

Bucură-Te, cea plină de dar Născătoare de Dumnezeu Fecioară, Laudă Hârbovăţului şi a Moldovei Ocrotitoare.

Vineri, 4 iunie, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove a citit Acatistul Acoperământului Maicii Domnului, în fața icoanei Maicii Domnului de la Hârbovăţ, la Catedrala Mitropolitană din municipiul Chișinău.

În soborul de preoţi s-au aflat: Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretar mitropolitan și Ecleziarh al Catedralei mitropolitane, slujitorii Catedralei mitropolitane şi preoți din municipiul Chișinău.

În fiecare zi de vineri, în faţa acestei sfinte icoane se săvârşeşte Acatistul de către preoţii slujitori ai Catedralei şi cei veniţi din împrejurimi.

Din negura vremurilor, Icoana Maicii Domnului de la Hârbovăț a fost și rămâne a fi o adevarată ocrotitoare a credincioșilor din țara noastră.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media