Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

18:53, vineri, 22 septembrie, 2023

Înaltpreasfințitul Părinte Vladimir a vizitat Mănăstirea Japca

În seara zilei de vineri, 22 septembrie 2023, Înaltpreasfințitul Părinte Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova a vizitat Mănăstirea Japca.
În dangătul înălțător al clopotelor ce redau prin sunetul lor istorie de peste veacuri, Arhipăstorul a fost întâmpinat călduros de către maica stareță, PC egumenă Parascheva (Gușan) împreună cu obștea monahală.
Cu bucurie și milostenie în inima-i blândă de păstor al Bisericii Ortodoxe, Înaltpreasfinția Sa a oferit în dar celor prezenți cărțulii de suflet folositoare.
Egumena acestei mănăstiri, PC Parascheva a familiarizat pe Întâistătător despre etapa lucrărilor de interior, exterior și a construcțiilor adiacente a complexului monastic Japca.
Încet, dar sigur, din zidurile mănăstirii privind spre cer, soborul „Înălțării Domnului” prin strădania maicii starețe, obștei monahale și a ctitorilor urmând ample lucrări de reparație capitală se îmbracă în haină nouă.
Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media