Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

16:50, luni, 20 mai, 2024

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir a primit vizita dl Ioannis Fotiadis, directorul Asociației Eleno-Moldave

În dimineața zilei de luni, 20 mai 2024, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir a primit la reședința mitropolitană din Chișinău, vizita dl-ui Ioannis Fotiadis, directorul Asociației Eleno-Moldave.

Prezenți la întrunire au fost: prot. Vadim Cheibaș, secretar mitropolitan, PC arhimandrit Nectarie (Gherman), prorectorul Academiei de Teologie din Chișinău și starețul Mănăstirii Horești și prot. Lazăr Borșevschi, clericul bisericii ”Sf. Dumitru” din Chișinău.

Cele două părți au discutat despre o mai bună colaborare între Biserica Ortodoxă din Moldova și Asociația Eleno-Moldavă din țara noastră.

Dl Ioannis Fotiadis a fost decorat de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova cu ordinul ”Sf. Cuv. Paisie Velicicovski” de gr. II, în semn de înaltă apreciere și buna colaborare între cele două instituții, spre binele Bisericii Ortodoxe și a cetățenilor.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media