14:06, duminică, 29 octombrie, 2023

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a liturghisit în duminica a XXI-a după Cincizecime, 29 octombrie 2023 la biserica cu hramul „Sfântul Cuvios Serafim de Sarov” din cartierul Poșta Veche al capitalei.

Întâistătătorul a fost întâmpinat de către parohul comunității prot. Veceslav Burlescu împreună cu familia și enoriașii parohiei.

La Sfânta Liturghie, alături de Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova au înălțat rugăciuni: prot. Veceslav Burlescu, parohul comunității, prot. mitr. Valeriu Bazatin, parohul bisericii Sf. Mc. Valeriu din Chișinău, prot. mitr. Feodor Bortă, parohul bisericii Nașterea Sf. Proroc Ioan Botezătorul din Chișinău, prot. Marin Cij, președintele sectorului sinodal Asistenţă Spirituală în Instituţiile Medicale și un sobor de preoți și diaconi.

Într-o atmosferă solemnă de comuniune duhovnicească, Mitropolitul, împreună cu clerul și creștinii au înălțat imne de laudă, cerere și mulțumire către Tronul Ceresc, pentru o viață pașnică și ferită de cumpene, dar, mai ales, întru speranța moștenirii Împărăției Cerurilor.

În timpul vohodului mic, Înaltpreasfinția Sa a decorat pe preotul paroh, Veceslav Burlescu cu dreptul de a purta paliță, pentru munca depusă pe parcursul anilor în această parohie.

În cadrul serviciului divin de astăzi, Înaltpreasfințitul Vladimir împreună cu soborul de preoți a oficiat o litie de pomenire pentru robii lui Dumnezeu, părintele Andrei și preoteasa Elena Burlescu, întemeietorii acestei biserici după care a sfințit Răstignirea din piatră ridicată în curtea bisericii.

După oficierea Sfintei Liturghii, Întâistătătorul s-a adresat celor prezenți felicitându-i cu ocazia evenimentului istoric de astăzi, totodată, Înaltpreasfinția Sa, le-a dorit credincioșilor, ca această biserică construită în inima cartierului Poșta Veche, închinată Sf. Serafin de Sarov, să le fie ca o stea călăuzitoare pe anevoioasa cale a vieții.

La rândul său, parohul bisericii a mulțumit Mitropolitului Vladimir pentru deosebita cinste pe care a făcut-o enoriașilor parohiei, binevoind să împărtășească cu ei această importantă sărbătoare de suflet, precum și pentru felicitările și îndrumările venite din partea Înaltpreasfinției Sale.

Galerie Foto: Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir a liturghisit în parohia „Sfântul Cuvios Serafim de Sarov” din cartierul Poșta Veche al capitalei

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media