Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

8:00, vineri, 5 aprilie, 2024

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir va hirotoni duminică, 7 aprilie în treapta de episcop pe Preacuviosul arhimandrit Nicolae (Roșca)

Înaltpreasfințitul Părinte Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, va hirotoni în treapta de episcop duminică, 7 aprilie, în ziua Praznicului Împărătesc al Bunei Vestiri, pe Preacuviosul părinte arhimandrit Nicolae (Roșca), duhovnicul-administrator al Mănăstirii ”Sf. M. Mc. Teodor Tiron” Ciuflea.

Evenimentul va începe sâmbătă, 6 aprilie în catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău, aici va avea loc ipopsifierea (chemarea și anunțarea la slujirea arhierească). 

Rânduiala ipopsifierii va începe la ora 19:00, după încheierea slujbei de Priveghere, la care vor participa, alături de Întâistătătorul Bisericii, membrii Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova, precum și alți ierarhi invitați.

Duminică, 7 aprilie, începând cu ora 8:15, în catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir împreună cu arhiereii Bisericii Ortodoxe din Moldova, în cadrul Sfintei Liturghii, va hirotoni în treapta de arhiereu „cea mai mare demnitate dată de Hristos” (Matei 28, 18-20; Marcu 3, 14-16; Luca 10) pe Preacuviosul părinte arhimandrit Nicolae (Roșca), duhovnicul-administrator al Mănăstirii ”Sf. M. Mc. Teodor Tiron” Ciuflea, cu titlul „episcop de Ceadîr-Lunga, vicar al eparhiei de Cahul și Comrat”.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media