Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:00, miercuri, 17 aprilie, 2024

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir va hirotoni duminică, 21 aprilie în treapta de episcop pe Preacuviosul arhimandrit Patrocl (Porombac)

Înaltpreasfințitul Părinte Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, va hirotoni în treapta de episcop duminică, 21 aprilie, pe Preacuviosul părinte arhimandrit Patrocl (Porombac), duhovnicul Mănăstirii ”Sfânta Treime” Rudi.

Duminică, începând cu ora 8:15, în catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir împreună cu arhiereii Bisericii Ortodoxe din Moldova, în cadrul Sfintei Liturghii, va hirotoni în treapta de arhiereu „cea mai mare demnitate dată de Hristos” (Matei 28, 18-20; Marcu 3, 14-16; Luca 10) pe Preacuviosul părinte arhimandrit Patrocl (Porombac), duhovnicul Mănăstirii ”Sfânta Treime” din Rudi, cu titlul „Episcop de Dondușeni, vicar al Eparhiei de Edineț și Briceni”.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media