17:19, miercuri, 6 martie, 2024

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a prezidat ședinţa de lucru a Sectorului Sinodal Asistenţă Socială şi Caritate

Miercuri, 6 martie 2024, la Reședința mitropolitană din capitală a avut loc Ședinţa de lucru a responsabililor și colaboratorilor Sectorului Sinodal Asistenţă Socială şi Caritate din Eparhia Chișinăului.

Întrunirea a fost prezidată de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir.

La ședință au fost prezenți: episcopul-vicar, Preasfințitul Filaret de Căpriana, ierom. Macarie (Crudu), președintele Sectorului Sinodal Activitate Socială și Caritate al Bisericii Ortodoxe din Moldova, responsabili ai Sectorului Sinodal Asistenţă Socială şi Caritate din protopopiatele Eparhiei Chișinăului și reprezentanți ai organizațiilor și instituțiilor cu caracter social-filantropic, parteneri și colaboratori ai Bisericii Ortodoxe din Moldova.

În cuvântul adresat, ÎPS Mitropolit Vladimir i-a salutat pe toți participanții, menționând activitatea socială şi caritatea bisericească, alături de misiunea şi slujirea în rândul tinerilor, sunt priorităţile Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Totodată, Înaltpreasfinția Sa a mulțumit conducerii și membrilor Sectorului, precum și tuturor colaboratorilor și partenerilor pentru susținerea inițiativelor și participarea exemplară și fructuoasă la implimentarea proiectelor cu caracter filantropic, menite să susțină semenii noștri aflați în nevoi, lipsuri și necazuri.

De asemenea, Mitropolitul a menționat cu diplome arhierești instituțiile social-filantropice și asociațiile obștești, care s-au remarcat pe parcursul anului 2023 printr-o vastă activitate social-caritabilă.

La rândul său, episcopul Filaret a menționat în cuvântul rostit, importanța liturghiei ajutorării semenilor noștri în aceste timpuri de criză și de cernere pe care le trăim, subliniind că faptele bune făcute din dragoste față de cei aflați în suflerință sunt aducătoare de lumină, într-o lume lipsită tot mai mult de sens, de orientare și de speranță.

În continuare, președintele Sectorului Sinodal Activitate Socială și Caritate, părintele ieromonah Macarie, a prezentat raportul general privind activitățile Sectorului în anul 2023, după care a adresat tuturor participanților mulțumiri și profundă recunoștință pentru implicare, devotament și jertfire dezinteresată pe tărâmul social-filantropic: „La nivel mitropolitan ne propunem în acest an promovarea unor activități social-filantropice existente ale Bisericii și derularea de proiecte sociale noi, care vizează asistența socială și duhovnicească, îndeosebi prin implicarea tinerei generații, contribuind astfel la dezvoltarea societății în spiritul valorilor creștin-ortodoxe, prin responsabilizarea socială față de semeni și în mod prioritar față de grupurile vulnerabile ale comunității”.

În partea a doua a întrunirii au fost propuse și abordate mai multe obiective pentru anul 2024.

Sectorul Sinodal Activitate Socială și Caritate