15:54, marți, 26 decembrie, 2023

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a participat la ședința comună a Sfântului Sinod și a Consiliului Suprem Bisericesc al Bisericii Ortodoxe Ruse

Marți, 26 decembrie 2023, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove a participat la ședința comună a Sfântului Sinod și a Consiliului Suprem Bisericesc al Bisericii Ortodoxe Ruse.

Evenimentul a avut loc în Sala Patriarhală a Catedralei Hristos Mântuitorul din Moscova și a fost condus de către Sanctitatea Sa Patriarhul Kirill al Moscovei și al Întregii Rusii.

În cuvântul său de deschidere, Patriarhul a salutat adunarea, exprimându-și bucuria pentru acest eveniment tradițional anual. Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse a subliniat importanța prezenței unite a celor două instituții cheie ale Bisericii Ruse – Sfântul Sinod și Consiliul Suprem Bisericesc – ca un element esențial al activității bisericești.

„Desfășurăm această ședință la sfârșitul anului, pentru a evalua cum a fost anul care a trecut, pentru a discuta despre realizările noastre și eventualele probleme. Ședința de astăzi este una importantă, și doresc ca, prin harul lui Dumnezeu, să avem succes în aceste eforturi”, a menționat Patriarhul.

La ședință au participat membri permanenți și temporari ai Sfântului Sinod, membri ai Consiliului Suprem Bisericesc, precum și reprezentanți invitați ai Administrației Patriarhiei Moscovei și ai instituțiilor sinodale.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

cu referire la http://www.patriarchia.ru/