13:28, duminică, 24 decembrie, 2023

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta și Dumnezeeasca Liturghie în biserica „Sfânta Treime cea de Viață Dătătoare” din Konkovo, Moscova

În duminica a XXIX după Pogorârea Sfântului Duh (a Sfinților Strămoși), 24 decembrie 2023, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta și Dumnezeeasca Liturghie în biserica cu hramul „Sfânta Treime cea de Viață Dătătoare” din Konkovo, Moscova (Храм Троицы Живоначальной в Конькове), Reprezentanța Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Alături de Arhipăstor, la serviciul divin au înălțat rugăciuni preoții slujitori și enoriașii veniți la Liturghie care a fost oficiată în limba slavonă bisericească și română.

Răspunsurule liturgice au fost oferite de corul parohiei, condus de doamna reghent Larisa Artiușenko.

Luni, 25 decembrie, în ziua pomenirii Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei, Mitropolitul Vladimir va sluji Sfânta Liturghie cu începere la ora 08:00 în biserica gazdă „Sfânta Treime” din Konkovo, Moscova.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,
cu referire la https://trinitykonkovo.ru/