17:29, sâmbătă, 9 martie, 2024

Sâmbătă înainte de Duminica Înfricoșătoarei Judecăți, 9 martie 2024,  este una specială, rânduită de Biserică ca zi de pomenire a tuturor celor din veac adormiți .

Cu acest prilej, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta Liturghie în biserica „Sfânta Treime cea de Viață Dătătoare” din Konkovo, Moscova, Reprezentanța Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Alături de Arhipăstor, la serviciul divin au înălțat rugăciuni preoții slujitori și enoriașii veniți la Liturghie care a fost oficiată în limba slavonă bisericească și română.

Răspunsurule liturgice au fost oferite de corul parohiei, condus de doamna reghent Larisa Artiușenko.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media