Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:52, duminică, 3 martie, 2024

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat Dumnezeiasca Liturghie în duminica Întoarcerii Fiului Risipitor, la catedrala mitropolitană din Chișinău

În Duminica Întoarcerii Fiului Risipitor, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în catedrala mitropolitană ”Naşterea Domnului” din municipiul Chișinău.

Alături de Întîistătătorul Bisercii Ortodoxe din Moldova a înălțat rugăciuni prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretar mitropolitan și eclesiarh al catedralei, împreună cu soborul de preoți slujitori.

La Sfânta Liturghie s-a citit Pericopa Evanghelică de la Sfântul Evanghelist Luca (cap.15, vs.11-32) în care este relatată pilda Întoarcerii Fiului Risipitor.

După dreptate, fiul risipitor trebuia pedepsit iar după milostivirea şi iubirea părintească, el a fost iertat, pentru că valoarea persoanei, a sufletului omului este mai mare decât ceea ce poate face el într-o anumită perioadă a vieţii, chiar şi atunci când săvârşeşte răul. Dacă sufletul omului căzut hotărăşte să se ridice din păcat şi să ceară iertare de la Dumnezeu, Tatăl Cel milostiv recuperează, ridică, reînvie, dă viaţă celor care se pocăiesc. În primul rând vedem că pocăinţa fiului risipitor este una venită dintr-o încercare grea. Şi aceasta ne arată că, în general, noi ne pocăim când trecem prin greutăţi.

Evanghelia de astăzi ne pregăteşte pentru Sfântul şi Marele Post, ne cheamă să ne gândim la ceea ce am risipit în viaţa noastră în păcat, înstrăinare de Dumnezeu, în patimi egoiste, având posibilitatea să fi adunat în sufletul nostru, în schimbul acestora, prin rugăciune şi fapte bune, lumină şi bogăţii ale sufletului pe care nimeni nu le va lua de la noi.

În cadrul serviciului divin, Ierarhul a oficiat două hirotonii: diaconul Ghenadie Valuță – în treapta de preot pe seama parohiei ”Sf. M. Mc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din or. Anenii Noi iar ipodiaconul Capiton Catan, absolvent promoția 2017 al STO din Chișinău – diacon pe seama catedralei mitropolitane.

Duminica viitoare Biserica Ortodoxă se va afla în Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi, sau a lăsatului sec de carne.

Transmisiune în direct pe facebook: Sfânta Liturghie în Duminica Întoarcerii Fiului Risipitor

Transmisiune în direct pe youtube: Sfânta Liturghie în Duminica Întoarcerii Fiului Risipitor

Galerie Foto: Duminica Întoarcerii Fiului Risipitor, catedrala mitropolitană ”Naşterea Domnului” din municipiul Chișinău

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media