Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:50, marți, 16 iulie, 2013

Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir participă la lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Astăzi, sub președinția Preafericitului Patriarh Kiril, la Moscova au demarat lucrările ședinței Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse, la care participă în calitate de membru permanent și Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir.

Conform Întâistătătorului Patriarhiei Moscovei, această întrunire va fi dedicată în special subiectelor ce țin de misiunea externă a BORu, analizarea unui set de documente adoptate de Consiliul Bisericesc Superior, precum și discutarea mai multor chestiuni de ordin liturgic și organizatoric din viața Bisericii.

Despre rezultatele lucrărilor Sfântului Sinod, cititorii noștri vor fi informați în timpul apropiat.