19:00, vineri, 16 noiembrie, 2012

Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu ambasadorul ungar în Republica Moldova

În dimineaţa zilei de astăzi, Mitropolitul Vladimir a avut o întrevedere cu Excelenţa Sa domnul Gyorgy Varga, Ambasaodrul Ungariei la Chişinău. În cadrul discuţiei bilaterale, Înalt Prea Sfinţia Sa a făcut o scurtă incursiune în istoria şi activitatea Bisericii Ortodoxe din Moldova, prezentându-i domnului ambasador ultimele realizări în domeniul socio-spiritual şi filantropic al Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove.

În cadrul discuției s-a propus întocmirea unui plan de acțiuni în vederea colaborării între instituții.

Domnul Varga a mulţumit Înalt Prea Sfinţiei Sale pentru primirea călduroasă, menţionând că are aprecieri deosebite pentru activitatea multilateral dezvoltată a Direcţiei Mitropolitane.