9:33, vineri, 31 decembrie, 2021

În ultima zi a anului 2021, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit slujba Acatistului Acoperământului Maicii Domnului la Catedrala mitropolitană din Chișinău

În ultima zi a anului 2021, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit slujba Acatistului Acoperământului Maicii Domnului la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din capitala țării.

La această rânduială liturgică au participat un sobor de preoți și diaconi, dar și enoriașii catedralei, veniți să înalțe rugăciuni Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

Acatistul Acoperământului Maicii Domnului, în fața icoanei Maicii Domnului de la Hârbovăţ se săvârşeşte în fiecare zi de vineri, la ora 7.00.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media