13:21, joi, 2 mai, 2024

În Sfânta și Marea zi de joi, episcopul Ioan al Sorocii a slujit la catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău

În Sfânta și Marea zi de joi, a Săptămânii Sfintelor Pătimiri, 2 mai 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, episcopul Ioan al Sorocii a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, în catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău.

În rostirea predicatorială, ierarhul a explicat credincioșilor despre momentul instituirii Sfintei Euharistii la Cina cea de Taină. De asemenea, episcopul a vorbit despre Sfânta Euharistie, ca stare de trăire a vieții noastre.

În această zi în cadrul Serviciului divin a fost sfințit, pe lângă Agnețul Liturghiei și un al doilea Sfânt Agneț care va fi uscat și sfărâmat la Liturghia din a treia zi de Paști a Sfântului Ioan Gură de Aur, printr-o rânduială specială. Miridele rezultate sunt folosite ca Împărtășanie pentru bolnavi, copii și în situații speciale. Această Sfântă Împărtășanie este păstrată în Sfântul Chivot din Sfântul Altar, pe Sfânta Masă.

Sursa: https://ioanmosnegutu.info/