21:00, miercuri, 23 mai, 2018

În perioada 5-12 iunie 2018, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir va efectua o vizită pastoral-misionară în nordul Italiei

Recent, la Reședința Mitropolitană din Chișinău, ÎPS Mitropolit Vladimir, l-a primit în audiență pe Preotul misionar Veniamin Onu, din Italia, care a adus la cunoștință Părintelui său duhovnicesc ultimile reușite și realizări marcate în cadrul parohiilor pe care le păstorește în comunitățile moldovenești din nordul Italiei.

În cadrul întrevederii, Părintele misionar i-a lansat Mitropolitului Vladimir invitația de a participa la evenimentele care vor avea loc în or. Fidenza, Italia, cu prilejul aniversării a 15 ani de la întemeierea comunității moldovenești.

Cu acest prilej, a fost stabilită pentru perioada 5-12 iunie 2018, vizita pastoral-misionară a Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, în comunitățile ortodoxe moldovenești din nordul Italiei.

Responsabil de vizita înaltului ierarh a fost desemnat Prot. Mitr. Veniamin Onu, întemeietor și paroh a mai multor comunități ortodoxe moldave din Diaspora Italiei.

Întrucât Părintele Veniamin are o vastă experiență de slujire și misiune ortodoxă mai bine de peste 15 ani în mijlocul conaționalilor săi de peste hotarele țării, ÎPS Sa a acceptat cu bucurie de a oficia această vizită canonică.

Pe lângă slujirile arhierești pe care le va oficia în comunitățile ortodoxe moldovenești, ÎPS Sa va avea și o serie de întruniri cu preoții și credincioșii moldoveni, dar și cu reprezentanți ai conducerii Cultului Romano-Catolic din acele orașe.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media