14:24, joi, 27 aprilie, 2023

În perioada 28-29 aprilie ÎPS Mitropolit Vladimir va efectua o vizită canonică în Eparhia de Tiraspol și Dubăsari

În perioada 28-29 aprilie 2023, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir va efectua o vizită canonică în Eparhia de Tiraspol și Dubăsari unde va participa la ceremonia de reînhumare a mai multor oseminte printre care, ale unor români basarabeni executați în anii 1937-1938.

Ceremonia de reînhumare va începe cu o slujbă de pomenire, la finalul căreia va avea loc o depunere de flori.

Evenimentele istorice trebuie commemorate, indiferent de regimurile care vin sau pleacă de la putere. Or, anume  acest eveniment are o importanță deosebită și pentru faptul, că prin astfel de acțiuni cinstim memoria eroilor basarabeni.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media