14:59, vineri, 27 mai, 2022

În Penitenciarul nr. 6 Soroca a fost deschisă o bibliotecă de carte ortodoxă

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit VLADIMIR, continuă deschiderea pe lângă capelele din penitenciarele RM a bibliotecilor de carte ortodoxă.

Astfel, cu stăruință prot. Nicolae Andrieș, președinte al Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Înstituțiile Penitenciare, în Penitenciarul nr. 6 Soroca a fost deschisă o bibliotecă de carte ortodoxă.

Luna trecută în Penitenciarul nr. 15 Cricova a fost deschisă prima bibliotecă de acest fel.

Deschiderea bibliotecilor de carte ortodoxă urmează în toate penitenciarele din țară. Dacă acești oameni din penitenciare vor căuta pe Dumnezeu și se vor îndrepta în fața Lui, cu siguranță se vor îndrepta și în fața oamenilor.

Ne adresăm celor care aveți cărți duhovnicești (literatură ortodoxă) pe care le-ați citit deja și stau în biblioteca voastră, le puteți oferi în dar celor aflați după gratii.

Vă rugăm să transmiteţi cărţile pe adresa: biserica „Sf. Nicolae” din Cricova, str. Chișinăului 65, sau să ne apelați la nr. 060053420.

Sectorul Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare