9:50, luni, 26 decembrie, 2022

În Duminica a XXVIII după Cincizecime, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica cu hramul „Sfânta Treime cea de Viață Dătătoare” din Konkovo, Moscova

În Duminica a XXVIII după Cincizecime (a Sfinților Strămoși după trup ai Domnului), 25 decembrie 2022 – ziua de prăznuire a Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica cu hramul „Sfânta Treime cea de Viață Dătătoare” din Konkovo, Moscova (Храм Троицы Живоначальной в Конькове), Reprezentanța Bisericii Ortodoxe din Moldova.

În ajunul zilei de sărbătoare, sâmbătă 24 decembrie, Înaltpreasfințitul Vladimir a slujit Slujba Privegherii.

Alături de Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova au slujit și liturghisit un sobor de preoți și diaconi în limba slavonă bisericească și română.

Răspunsurule liturgice au fost oferite de corul parohiei, condus de doamna reghent Larisa Artiușenko.

La finalul Liturghiei, Mitropolitul Vladimir a adresat celor prezenți un cuvânt arhipăstoresc, în care a felicitat credincioșii cu sărbătoarea Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

cu referire la https://trinitykonkovo.ru/