7:27, luni, 24 octombrie, 2022

În Duminica a XIX-a după Cincizecime, PS Ioan, Episcop de Soroca a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

În Duminica a XIX-a după Cincizecime, 23 octombrie 2022, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, a săvârșit Sfânta Liturghie a Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur în Catedrala mitropolitană ” Nașterea Domnului” din orașul Chișinău.

Pericopa Evanghelică rânduită de Biserică să se citească astăzi, a fost de la Sfântul  Apostol și Evanghelist Luca, cap 7, 11-16. Înțelesurile acestei evanghelii au fost explicate de către preotul Serghei Barbu, cleric al Catedralei mitropolitane.

La finalul Sfintei Liturghii, Episcopul Ioan a felicitat adunarea drept-măritoare cu participarea la Sfânta Liturghie și a transmis mesajul părintesc și de binecuvântare al Mitropolitului Vladimir, care astăzi a liturghisit în parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Vertiujeni, raionul Florești.

Sursa: https://ioanmosnegutu.info/