17:40, joi, 29 martie, 2018

În contextul Săptămânii Tineretului Ortodox, PS Episcop Ioan al Sorocii a vizitat Liceul Teoretic „Petru Rareș” din Soroca

În contextul Săptămânii Tineretului Ortodox, la data de 29 martie curent, PS Episcop Ioan, însoțit fiind de către Protoiereul Nicolae CRAVEȚ, protopop și secretar al Vicariatului Soroca, a vizitat Liceul Teoretic „Petru Rareș” din municipiul Soroca.

Arhiereul a fost întâmpinat de Dl Dionisie MITROFAN, directorul instituției și protoiereul Vadim PATRINICA, profesor de religie în acest liceu.

Deja al unsprezecelea an consecutiv, în ziua de joi dinaintea Floriilor elevii prezintă activitatea extracurriculară „Lumină din Lumină”, reflectând învățăturile evanghelice ale Domnului Iisus Hristos.

La această manifestare au participat profesori și elevi, părinți și slujitori ai Bisericii.

La final episcopul vicar a vorbit tinerilor, profesorilor și părinților despre cultivarea valorilor autentice în preocupările acestora, cum ar fi dragostea și libertatea în Hristos, pacea și bucuria în Duhul Sfânt.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/