9:09, vineri, 16 iunie, 2023

În cadrul vizitei arhipastorale efectuate în Episcopia de Ungheni și Nisporeni, ÎPS Mitropolit Vladimir a vizitat Catedrala Episcopală și Centrul eparhial

Joi, 15 iunie, 2023, în cadrul vizitei arhipastorale efectuate în Episcopia de Ungheni și Nisporeni, ÎPS Mitropolit Vladimir  a vizitat Catedrala Episcopală „Sf. Binecredincios Kneaz Alexandru Nevski” și Centrul eparhial  din mun. Ungheni.

Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Petru, parohul Catedralei Episcopale din Ungheni i-a relatat Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir despre cele mai importante lucrări ce au fost realizate recent în incinta sf. lăcaș.

Vlădica Petru l-a invitat pe Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova să viziteze și șantierul noului Centru eparhial și a monumentalei Catedrale, ce se zidește în cinstea Icoanei Maicii Domnului Făcătoare de Minuni de la Hîrbovăț, edificiu eclesial unic, cu astfel de hram și aspect arhitectural.

De asemenea, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Petru i-a prezentat Mitropolitului  birourile de activitate ale actualului Centru eparhial, unde atât Înaltpreasfinția Sa, cât și colaboratorii Centrului Eparhial își desfășoară activitatea zilnică.

ÎPS Mitropolit Vladimir a dat o notă înaltă activității misionar-pastorale a ÎPS Arhiepiscop Petru și a colaboratorilor Centrului eparhial.

În mod deosebit, Întâistătătorul BOM a mulțumit Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Petru, pentru truda ce o depune cu multă jertfelnicie la înălțarea noii Catedrale Episcopale și a Centru eparhial.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

cu referire la https://episcopia-ungheni.md/