12:39, miercuri, 8 iunie, 2016

În atenția protopopilor, stareților de mănăstiri și preoților parohi

Cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove se intenționează alcătuirea unei monografii ctitorii Bisericii Ortodoxe din Moldova – perioada contemporană.

În acest sens protopopii, stareții de mănăstiri și preoții parohi sunt îndemnați ca până la data de 20 iunie să prezinte în variantă elctronică Direcției mitropolitane date despre ctitorii care au contribuit cel mai semnificativ la propășirea bisericilor și mănăstirilor din republică.

Textele trebuie să conțină informații biografice, poze și alte date de interes istoric privind ctitoriile din partea acestor oameni.

Ulterior aceste informații vor fi catalogate și înserate în paginile unei monografii care va reprezenta domeniul ctitoricesc din țara noastră.

E-mail contact: [email protected]

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media