0:33, miercuri, 23 mai, 2018

Icoana şi părticele din moaştele Sfintei Matrona de la Moscova se vor afla spre închinare în Biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din Chișinău, până la data de 31 mai

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir şi la nenumăratele solicitări ale credincioşilor, icoana Fericitei Matrona de la Moscova, dar şi părticele din moaştele acesteia, au fost aduse spre închinare în Biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din mun. Chișinău, str. Cornului 8, sectorul Buiucani.

Sfințeniile se vor afla la Biserica „Acoperământul Maicii Domnului”, până la data de 31 mai 2018.

Îndemnăm credincioşii drept-măritori pentru a da împreună cinstirea cuvenită acestei bineplăcute Sfinte a lui Dumnezeu!

Pentru mai multe detalii: Telefon de contact: 069287864; 067164589; 079816390; Preot-paroh Victor Luchin.

***

Sfânta Fericita Matrona, pe care Sfântul Ioan de Kronstadt a numit-o „al optulea stâlp al Rusiei” se bucură de o mare cinstire în rândul poporului rus, dar și la nivel internațional.

Matronușka se arată în visuri oamenilor și le spune: „Eu te voi ajuta, numai să vii la mine” Ea ajută pe toți care se adresează ei cu credință: în familii stăpânește pacea și darea de bine, se rezolvă problemele de la lucru, la studiu și problemele de sănătate. Dar mai ales, Fericita Matrona îi aduce pe toți la credința lui Hristos.

Să-L lăudăm pe Domnul pentru că ne învredicește să primim aceste mari sfințenii și să vestim că Fericita Maică Matrona este grabnic ajutătoare celor car, vin cu credință curată și nădejde pentru a-i cere mijlocirea în fața Mântuitorului Iisus Hristos.

Sursa: http://ortodox.md/