8:44, joi, 28 septembrie, 2023

Hramul bisericii din incinta Penitenciarului 15, Cricova

Săptămâna trecută, biserica „Nașterea Maicii Domnului”, din incinta Penitenciarului 15, Cricova și-a sărbătorit Hramul.

Sfânta Liturghie praznicală a fost oficată de către un sobor de preoți din cadrul Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare.

La eveniment a participat conducerea penitenciarului, dar și o parte din cei ce își ispășesc pedeapsa.

În cuvântul de învățătură Pr. Nicolae Andrieș, președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare le-a arătat celor prezenți că trebuie să-și schimbe viața urmând învățătura lui Hristos, să se căiască de faptele săvârșite și să își mărturisească păcatele cât mai des.

Menționăm că această biserică a fost sfințită cu 27 de ani în urmă de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir și este prima biserică deschisă în penitenciare.

La moment în cele 17 penitenciare de pe teritoriul Republicii Moldova activează cîte o Biserică.

Sectorul Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare