14:01, joi, 10 februarie, 2022

Hotărârile Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova din 10 februarie 2022

Joi, 10 februarie 2022, la Reședința mitropolitană din Chişinău a avut loc prima din acest an ședință a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Ședința Sinodului a fost condusă de către Înaltpreasfinţitul Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove.

În calitate de membri ai Sinodului au participat ierarhii eparhioţi şi vicari ai Bisericii Ortodoxe din Moldova: ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol şi Dubăsari, ÎPS Anatolie, Arhiepiscop de Cahul şi Comrat, ÎPS Petru, Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni, ÎPS Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești, ÎPS Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, PS Ioan, Episcop de Soroca, vicar mitropolitan, PS Siluan, Episcop de Orhei, vicar mitropolitan şi Prot. mitr. Vadim Cheibaş, secretar al Sinodului BOM.

În cadrul ședinței au fost abordate mai multe subiecte ce țin de viața bisericească, adoptându-se următoarele hotărâri:

Proces-verbal NR. 001 din 10 februarie 2022

S-a audiat:

Raportul ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove cu referință la participarea Înaltpreasfinţiei Sale la ședința Sinodului BORu din 29 decembrie 2021 în or. Moscova, Rusia.

S-a decis:

De a exprima recunoștință ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului şi al întregii Moldove, pentru participarea Sa la ședința Sinodului BORu din 29 decembrie 2021 în or. Moscova, Rusia.

Proces-verbal NR. 002 din 10 februarie 2022

S-a audiat:

Raportul ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove privind declararea anului 2022 în cadrul Bisericii Ortodoxe din Moldova – „Anul Omagial Sf. Cuv. Părinte Paisie Velicicovski – 300 ani de la nașterea sa”.

S-a decis:

De a aproba declararea anului 2022 în cadrul Bisericii Ortodoxe din Moldova – „Anul Omagial Sf. Cuv. Părinte Paisie Velicicovski – 300 ani de la nașterea sa”.

A se organiza pe parcursul anului 2022 în cadrul Școlilor teologice ale Bisericii Ortodoxe din Moldova, de comun cu alte instituții de învăţământ universitar din țara noastră, dar şi la nivel de Eparhie, Protopopiat și Parohie conferințe, simpozioane, festivități tematice, consacrate evenimentului istorico-bisericesc jubiliar.

Proces-verbal NR. 003 din 10 februarie 2022

S-a audiat:

Raportul ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove privind instituirea ordinului „Sf. Ierarh Dionisie Erhan”.

S-a decis:

De a aproba instituirea ordinului „Sf. Ierarh Dionisie Erhan” de gradul I, II, III şi medalia „Sf. Ierarh Dionisie Erhan”.

De a include în Registrul Distincțiilor Bisericii Ortodoxe din Moldova descrierea statutului ordinului și medaliei „Sf. Ierarh Dionisie Erhan”.

Proces-verbal NR. 004 din 10 februarie 2022

S-a audiat:

Raportul ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove privind desemnarea președintelui Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare.

S-a decis:

Se aprobă eliberarea prot. Maxim MELINTI din funcția de președinte al Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare, conform cererii depuse, exprimându-i-se recunoștință pentru vasta activitate pastorală, desfășurată în cadrul Sectorului.

Se aprobă numirea prot. Nicolae ANDRIEŞ în funcția de președinte al Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituțiile Penitenciare.

Proces-verbal NR. 005 din 10 februarie 2022

S-a audiat:

Raportul PS Ioan, Episcop al Sorocii, privind desemnarea vice-președintelui Sectorului Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-Media.

S-a decis:

Se aprobă numirea preotului Serghei BARBU în funcția de vice-președinte al Sectorului Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-Media.

Proces-verbal NR. 006 din 10 februarie 2022

S-a audiat:

Raportul Prot. Octavian MOŞIN, Președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret, privind realizarea planului de activități ale sectorului în anul 2021 și obiectivele stabilite pentru anul 2022.

S-a decis:

Se ia act de raportul Prot. Octavian MOŞIN, Președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret, privind realizarea planului de activități ale sectorului în anul 2021 și obiectivele stabilite pentru anul 2022.

Proces-verbal NR. 007 din 10 februarie 2022

S-a audiat:

Raportul dlui Serghei CRUDU, Președintele Sectorului Sinodal Activitate Socială și Caritate, privind realizarea planului de activități ale sectorului în anul 2021 și obiectivele stabilite pentru anul 2022.

S-a decis:

Se ia act de raportul dlui Serghei CRUDU, Președintele Sectorului Sinodal Activitate Socială și Caritate, privind realizarea planului de activități ale sectorului în anul 2021 și obiectivele stabilite pentru anul 2022.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media